06.05.2011 06:59

Brigancia, o. s. představí na festivalu Líšeň sobě i občerstvení a poradenství pro celiaky

V květnu můžete v Brně navštívit hned několik akcí určených pro lidi s celiakií. Jednou z nich je (byť okrajově) i Líšeň sobě – kulturní jarmark líšeňských spolků a osobností, kde se 21. 5. 2011 od 9-12 hodin představí i nezisková organizace „Brigancia, o. s.“, jejímž novým cílem je poskytovat poradenství pro ty, kterých se nějakým způsobem týká celiakie nebo jiná specifická dieta.

Brigancia – pečovatelská služba a rukodělná dílna

Jak říká Dana Čábelková, předsedkyně sdružení, „Brigancia (jde o jméno keltské bohyně ochraňující všechny, kteří se ocitli v nesnázích) v Líšni, Slatině a Židenicích již několik let poskytuje pečovatelskou službu seniorům a lidem, kteří žijí s určitým handicapem. Kromě toho pořádáme i rukodělnou řemeslnou dílnu Brigitka, jejíž účastníci vytvářejí bytový textil z kanafasu, dekorační a užitkové předměty z pedigu a z drátu."

 

Tyto jejich výrobky samozřejmě na jarmarku nemohou chybět, ovšem vedle nich Brigancia nabídne i občerstvení: muffiny připravené bez lepku, mléka a cukru, slazené pouze fruktózou a také knihu Vařím s láskou: bez lepku, mléka, vajec, s jejíž autorkou sdružení zahájilo spolupráci.

Brigancia – poradenství při celiakii

Jak Brigancia na myšlenku poradenství pro celiaky přišla? "S celiakií mám vlastní zkušenost," potvrzuje předsedkyně sdružení, Dana Čábelková, která moc dobře ví, jak těžké je se dobrat správné diagnózy nebo najít lékaře, který má o nemoci dostatečné povědomí. Také ví, jak je tato nemoc nebezpečná. Správné diagnózy se dočkala v šestařiceti letech, po desítkách let problémů s klouby, kdy kvůli nemoci vážila jen 34 kilogramů a podle vlastních slov "sotva chodila". Aby podobných zkušeností bylo jen a jen méně, Brigancia a Vařím s láskou tedy spojují své síly a společně se na Vás těší v Líšni naviděnou.

Informace o akci Líšeň sobě:

21. 5. 2011 od 9-12 hodin, Klajdovská 28, Dělňák, Líšeň 628 00

plakát zde: https://www.divadlolisen.cz/foto/lisensobe2011a.jpg

 

Podle serveru www.vlisni.cz Jarmarkem Líšeň sobě divadlo Líšeň navazuje na svých dvanáct festivalů nezávislé kultury pořádaných od roku 1999, které spojovalo úsilí o záchranu místního Dělňáku, původně obcí určeného k demolici. Tato myšlenka už není aktuální. A tak vznikl nápad nový – spojit co nejvíce aktivních spolků, souborů a osobností působících v Líšni a společně představit obyvatelům Líšně jejich tvorbu a práci. Rádi bychom tak odhalili v chystaném rozmanitém festivalu tvůrčí možnosti místa, v němž žijeme, máme k němu vztah a měli bychom je pozitivně utvářet.

 

Foto: Kristýna Navrátilová

—————

Zpět