Nejen pro celiaky

Pokud Váš život neovlivňuje celiakie nebo jiná nemoc způsobená nesnášenlivostí lepku, máte štěstí. I ve Vašem jídelníčku však mohou potraviny obsahující lepek fungovat jako neodhalená příčina zdravotních obtíží, které Vás sice přímo neohrožují na životě, ale rozhodně Vám jej nezpříjemňují.

  • Trápí Vás bolesti břicha?
  • Míváte problém se zácpou nebo průjmy?
  • Cítíte se unavení a vyčerpaní?
  • Nedaří se Vám zhubnout?
  • Trpíte kožními problémy?
  • Jste často nemocní?

Napadlo by Vás, že se těchto problémů stejně jako třeba ranních otoků kolem očí můžete zbavit, když z jídelníčku vyřadíte pšeničné produkty? Tedy například pečivo, knedlíky, těstoviny? ČTĚTE DÁLE.

Pšeničné potraviny jako příčina zdravotních obtíží

Jednou z nenápadně vyhlížejících hrozeb dobré kondice současného člověka je pšenice, pšeničná mouka nebo pečivo, a tady nehraje velkou roli, jestli je, nebo není celozrnné. Vždy obsahuje bílkovinu zvanou lepek, v jehož základu slyšíme zřejmý původ slova lepit. Pšenice obsahuje lepku nejvíc – proč, to se dočtete v tomto článku o nezamýšlených důsledcích šlechtitelského úsilí člověka. Lepek je zkrátka základ kompaktního těsta, a čím víc ho mouka obsahuje, tím nadýchanější a křupavější pečivo z ní upečete. A to snadno.

Jenže lepek svou lepivost neztrácí ani poté, co pšeničné pečivo vychutnáme ústy, více či méně rozkoušeme a spolkneme. Lidský žaludek jej neumí zcela rozštěpit, a tak lepek pokračuje do střev, kde se v podobě husté lepivé kaše lepí na střevní stěnu, obaluje střevní klky tak, že střeva přestávají správně pracovat, což se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, zácpou nebo průjmy, ale také oslabením imunity nebo dalšími zdravotními problémy.

  


 

Obr. 1. Konzumace pšenice může podle CORN–SARROS 2008, s. 31–32 způsobovat tyto zdravotní problémy.

 

Tím, že lepek jíst přestanete, střeva se postupně vyčistí od zbytků nestráveného lepku, stejně tak od mikroorganizmů, které si v něm libovaly. Zlepší se funkce imunitního systému. Celý organizmus se jaksi odlehčí a harmonizuje.

                                                                                                                                

 Poznámka jedlíka: jak se léčit dobrým jídlem

K rozhodnutí vyřadit z jídelníčku lepek, kravské mléko, vejce a červená masa jsem se dostal na doporučení lékařky, byť s informací, že zdali mi tato změna stravy pomůže, není rozhodně stoprocentně zajištěno. Za posledních několik let mi s vleklými zdravotními problémy nedokázalo pomoci hned několik lékařských profesí, a tak jsem prospěšnost tohoto dietního kroku přijal za svou, protože se mi zdálo logické toto vysvětlení: Dozvěděl jsem se, že rozloha lidského střeva je srovnatelná s fotbalovým stadionem a že tedy není divu, že na takové ploše, zahlcené lepivým lepkem, nestrávenými zbytky mléka a vajec, se báječně žije lidským mikro-souputníkům, z nichž ne všichni jsou svému nositeli příznivě nakloněni (např. Staphylococcus aureus, zlatý stafylokok). Projevují se pak nejrůznějšími potížemi (viz obr.), na něž sice okamžitě neumřete, ale rozhodně vám život nezpříjemní, zejména v případě nemoci nebo oslabení organizmu.

Co je zdravé, může chutnat skvěle – pokud trochu změníte úhel pohledu a jedny dobroty dokážete zaměnit jinými. Život, tedy i život jedlíkův, je přece plný hledání, nacházení a poznávání...

 

V dalších poznámkách jedlíka se dozvíte, jak jsem se královsky živil bez lepku, mléka, vajec, přitom se zbavoval neduhů i kilogramů a vůbec se měl výborně.

 

Dobrou chuť:-)

Dr. Petr Přehnil

alias Jedlík

 

 

 

Použitá literatura:

CORN, D.–SARROS, C. Gluten-Free Cooking for Dummies. Hoboken, NJ: Wiley 2008.